środa, 15 kwietnia 2015

Recenzja książki "Tajemnice psiego umysłu"


Zacznijmy od danych technicznych.

Autorem książki "Tajemnice psiego umysłu" jest Stanley Coren. Książka oprawiona jest w miękką okładkę i składa się z 308 stron. Całość została podzielona na przedmowę, 16 rozdziałów oraz posłowie.

W książce znajdziemy rozdziały takie jak: Umysłowość psa, Wsłuchać się w życie, Wącham, więc jestem, To sprawa smaku, czy Osobowość psa. Jak możemy domyślić się po nazwie rozdziałów, autor w każdym z nich opisuje i opowiada o określonym "problemie", czy zagadnieniu. Autor odpowiada na większość pytań, które nurtują ludzi. Dodatkowo bardzo często możemy spotkać się z wynikami badań nie tylko innych osób, ale niektóre przeprowadził sam autor. Dużym plusem jest fakt, iż wszystkie dane i fakty podane są w taki sposób, że zrozumie je każdy śmiertelnik, a nie są naukowym bełkotem, którego za Chiny nie możemy zrozumieć. Dodatkowo autor często wplata anegdoty ze swojego życia, które dodatkowo pomagają zrozumieć tajemnice kryjące się w psim umyśle.


Moim zdaniem...

Zanim zabrałam się za czytanie książki słyszałam o niej wiele dobrego. Jest chyba jedną z pozycji, która została mi polecona przez największą ilość osób. Nawet na okładce znajdziemy napis:"Ekspert poleca". Już od początku książka okazała się dla mnie interesująca. Czytałam stronę za stroną i nawet nie wiedziałam, że czas mijał tak szybko, gdy "pokonywałam" kolejne rozdziały. Jak pies widzi świat, kolory, jak reaguje na dźwięki i ludzkie zachowania. Wiele z informacji zawartych w książce było mi już bardzo dobrze znane, ale muszę przyznać, iż dowiedziałam się również mnóstwa ciekawych rzeczy. Często ludzie myślą, że skoro pies, to ich najlepszy przyjaciel, to przecież musi postrzegać świat tak samo, jak my. Bardzo podobały mi się anegdoty z życia autora, powieści z życia codziennego, jak i niesłuchane historie, które działy się na szkoleniach, czy innych ekstremalnych sytuacjach. Tak, jak wspominałam znajdują się tutaj również różnego rodzaju badania, ale "podane" są w taki sposób, gdzie zdobywamy wiedzę, zapamiętujemy to, a nie mamy wrażenie, jakby ktoś pisał do nas w obcym języku. Autor książki nie boi się również podważać powszechnie powtarzanych mitów, czy historii, które nijak nie mają podstaw naukowych. Jak dla mnie książka wskoczyła do mojego zbioru TOP'owych książek. Bardzo cieszę się, że posiadam ją na swojej półce, bo wiem, iż jest to pozycja, do której będę wracała niejednokrotnie. Z czystym sumieniem polecam każdemu psiarzowi, baaa, nawet powiedziałabym, że jest to obowiązkowa książka dla każdego, kto chce chociaż trochę zrozumieć swojego psa i tajemnice, jakie skrywa jego umysł.

Mam nadzieję, że zachęciłam i nie zdradziłam za dużo szczegółów, a zachęciłam Was do przeczytania tej książki :)

16 komentarzy:

 1. Na mojej liście książek do przeczytania jest wiele pozycji, między innymi ta :) Ale budżet za skromny, szczególnie jak się wydaje wszystkie swoje "pieniądze na pierdoły" na psie zachcianki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja prawie wszystkie swoje "psie książki" upolowałam na wyprzedaży -50% w Wydawnictwie Galaktyka i dzięki temu mogłam się trochę obkupić. Warto obserwować ich Facebook'a, bo jak mają jakieś zniżki, czy akcje promocyjne, to zaraz o tym informują. Oczywiście jest jeszcze masa książek, które śnią mi się po nocach, ale mam na półce jeszcze pozycje, które czekają na swoją kolej do przeczytania :)

   Usuń
 2. Ostatnio w Biedronce była ta książka za 15 zł. Byłam wściekła bo miałam tylko 13 zł ale noo jeszcze dopadnę tą książkę ;p ewentualnie zagadam do pani bibliotekarki i może zakupią jakieś psie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją kupiłam w podobnej cenie, jak była promocja -50% w Wydawnictwie Galaktyka :) Jeśli chodzi o biblioteki, to czasami warto pytać, bo czasami są takie perełki, że hohoho. Ja w swojej znalazłam jakiś czas temu książkę, której się tam zupełnie nie spodziewałam, co prawda nie o tematyce psiowej, ale nie dowierzałam, że taka pozycja będzie w bibliotece :)

   Usuń
 3. Kolejna pozycja na mojej liście książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrych książek nigdy za wiele! :) Ostatnio nawet rozglądałam się za jakąś nową :)
  Pozdrawiam!
  Świat Niko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dobre książki są ponadczasowe :)

   Usuń
 5. Oo właśnie szukałam czegoś ciekawego z psich lektur :D Trzeba będzie się rozglądnąć i czekać na promocje ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojjj tak, warto czekać na promocje, bo często zdarzają się -30%, czy nawet -50% w Wydawnictwie Galaktyka:)

   Usuń
 6. Mam aż nadto książek na liście, ale zawsze chętnie czytam takie recenzje :)

  H&F
  http://jaimojaspanielka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to doskonale, jedną książkę przeczytam, a trzy kolejne dojdą do listy :)

   Usuń
 7. Ach, żeby tylko jeszcze psie książki wydawano w formie ebooków...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami niektóre książki można znaleźć w PDF'ie, ale z ebookami się jeszcze nie spotkałam, ale kto wie, może za jakiś czas doczekamy się i psiejskich pozycji w takim formacie :)

   Usuń
 8. W moim posiadaniu jeszcze nie było tej książki, może kiedyś. Recenzja brzmi zachęcająco. :)

  Pozdrawiamy
  Ola i Baddy!
  http://baddy-wspanialy-labrador.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam dwie książki Corena i podobały mi się bardzo, w końcu można wynieść z książki coś nowego :). Ta wydaje mi się bardziej ogólna, a ze względu na brak czasu omijam już książki, z których niewiele się dowiem. Chyba że się mylę :).

  OdpowiedzUsuń